ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 23-ին ընդունել է Մեքսիկայից ժամանած պատգամավորներ Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսին, Մարիա Կրիստինա Տերեսա Գարսիա Բռավոյին, Կառլոս Էռնանդես Միրոնին եւ նրանց ուղեկցող անձանց:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Մեքսիկա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ավագյանը եւ խմբի անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ մեքսիկացի պատգամավորների այցն առանձնանում է այն հանգամանքով, որ այս տարի լրանում է Մեքսիկայի հետ Հայաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարին: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարաններում ձեւավորված պատգամավորական բարեկամական խմբերի աշխատանքը նոր էջ կբացի եւ նոր՝ առավել բարձր մակարդակի կբարձրացնի առկա հարաբերությունները թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական եւ այլ ոլորտներում:
Էդուարդ Շարմազանովը մեքսիկացի գործընկերներին ցավակցություն է հայտնել Մեքսիկային վերջերս պատուհասած աղետի՝ երկրաշարժի կապակցությամբ՝ նշելով, որ հայ ժողովուրդը լավ է հասկանում մեքսիկացի ժողովրդի ցավը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Մեր պայքարը հանուն արդարության է եւ հանուն ցեղասպանությունների կանխարգելման: Մենք որեւէ ժողովրդի, այդ թվում նաեւ՝ թուրք ժողովրդին, թշնամի չենք համարում, բայց կարծում ենք, որ առաջինը հենց թուրք ժողովրդի համար է անհրաժեշտ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը եւ հաշտվել ու առերեսվել սեփական պատմության հետ, քանի որ ժխտողականությունը եւ կեղծիքը կարող են ծնել նոր ցեղասպանություններ ու արհավիրքներ»:
Պարոն Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարի լրանում է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման եւ պատժման կոնվենցիայի» 70-րդ տարին, ուստի Հայաստանը այս համատեքստում հանդես է գալու նոր նախաձեռնություններով:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրից՝ Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է 2011 թվականին Մեքսիկայի նախորդ գումարման խորհրդարանի կողմից ընդունված երկու բանաձեւերին՝ նշելով, որ դրանք ոչ միայն հակահայկական բնույթ ունեին, այլեւ ուղղակիորեն հակասում են միջազգային հանրության գնահատականներին: «ՄԱԿ-ն այս խնդրի լուծման մանդատը տվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը: Միջազգային կառույցներում պետք է անենք քայլեր, որոնք չպետք է հակասեն միջազգային հանրության գնահատականներին: Սա մարդու իրավունքների պաշտպանության հարց է, ոչ թե տարածքային վեճ. Արցախի ժողովուրդն ունի անկախ ապրելու այնքան իրավունք, որքան նախկին ԽՍՀՄ որեւէ սուբյեկտի քաղաքացի»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման սկզբունքն իրենց խոսքում պաշտպանել են Մեքսիկա-Հայաստան պատգամավորական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսն ու պատվիրակության անդամ Կառլոս Էռնանդես Միրոնը:
Տիկին Դոմինգեսը վստահություն է հայտնել, որ իրենց այցը նոր խթան կհանդիսանա եւ կզարգացնի երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները, ինչի համար իրենք, օգտագործելով խորհրդարանական հարթակը, պատրաստ են անելու առավելագույնը: Հյուրերը հետաքրքրվել են Հայաստանի՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու հարցով, դիտարկել են Հայաստանը  որպես դարպաս՝ թե՛ ԵԱՏՄ, թե՛ հարեւան այլ երկրների շուկաներ մուտք գործելու տեսանկյունից:

On October 23, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the deputies Blanca Margarita Cuata Dominguez, Maria Cristina Teresa Garcia Bravo, Carlos Hernández Mirón and their accompanying persons, who had arrived in Armenia from Mexico.
The Head of the RA NA Armenia-Mexico Parliamentary Friendship Group Karen Avagyan and the member of the Group Gagik Melikyan took part in the meeting.
Welcoming the guests, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov has noted that the Mexican deputies’ visit is distinguished by the fact that this year sees the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations of Armenia with Mexico. Touching upon the bilateral relations, the RA NA Vice President expressed confidence that the work of the Parliamentary Friendship Groups formed in the parliaments of the two countries would open a new page and raise the current relations of a new higher level in the political, economic and other spheres.
Eduard Sharmazanov offered condolences to his Mexican colleagues on the earthquake, the disaster occurred recently to Mexico, noting that the Armenian people understand well the Mexican people’s pain.
At the meeting the RA foreign political priorities were touched upon. Talking about the Armenian Genocide recognition process, Eduard Sharmazanov noted: “Our fighting is for justice and for prevention of genocides. We don’t consider any people, including the Turkish people, our enemies, but we think that first of all, it is necessary for the Turks to recognize the Armenian Genocide and reconcile with it, face its own history, as the denialism and falsification can bear new genocides and calamities.”
Mr Sharmazanov has informed that next year sees the 70th year of the Convention on Prevention and Punishment of the Genocide as a Crime adopted by the UN on 9 December 1948, so in this context Armenia will undertake new initiatives.
Talking about the NK problem, Eduard Sharmazanov referred to the two resolutions adopted by the parliament of the previous convocation of Mexico, noting that they were not only of anti-Armenian character, but they directly contradicted the assessments of the international community. “The UN has given the mandate of the solution of this problem to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. In the international structures we should take steps, which should not contradict the assessments of the international community. This is an issue of the protection of human rights, but not a territorial quarrel: the people of Artsakh have the right to live independently, as a citizen of any subject of the former USSR,” the RA NA Vice President underlined.
In their words the Head of Mexico-Armenia Parliamentary Friendship Group Blanca Margarita Cuata Dominguez and the Member of the delegation Carlos Hernández Mirón defended the principle of the execution of the right to the nations’ self-determination.
Mrs Dominguez has expressed confidence that their visit will be a new impetus and develop the relations existing between the two countries, for which, using the parliamentary platform, they are ready to do their best. The guests were interested in Armenia’s passing into a system of parliamentary government, observed Armenia as a gate in terms of entering into the market of the EEC and other neighbouring countries.